شبکه اجتماعی تلگرام

تلگرام یکی از پیام رسان های محبوب است که قابلیت های بسیار زیادی دارد و امکان تبادل پیام، تصویر، فیلم و فایل تا حجم حداکثر 1.5 گیگابایت را به کاربرانش می دهد. این پیام رسان محبوب که توسط دو برادر روس به نام های پاول دوروف و نیکلای دوروف طراحی و به بازار عرضه شد توانست در سال 2018 بیش از 200 میلیون  کاربر از سرتاسر جهان جذب کند که حدود یک پنجم آن ها ایرانی هستند.
امکانات و قابلیت های پیام رسان تلگرام بسیار بالاست. به عنوان مثال می توان به قابلیت های زیر اشاره کرد:
گروه: کاربران این پیام رسان با پیوستن به یک یا چند گروه، می توانند به صورت گروهی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
کانال: کانال ها یک مسیر ارتباطی یک طرفه هستند که از طریق آن تنها مدیر کانال می تواند پست های دلخواه خود را برای اعضای کانال منتشر کند. این کانال ها می توانند به صورت عمومی و یا خصوصی باشند.
ربات: یکی از قابلیت های فوق العاده تلگرام، امکان ساخت ربات است. ربات ها در واقع حساب های کاربری ای هستند که تحت یک برنامه اجرا شده و فعالیت های مشخصی را انجام می دهند.
چت محرمانه: برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران، پیام رسان تلگرام امکان ارسال پیام به صورت محرمانه و رمزنگاری شده را به کاربران خود می دهد تا بتوانند در امنیت کامل به انتقال پیام بپردازند.
تماس صوتی: این قابلیت فوق العاده در سال 2017 به پیام رسان تلگرام اضافه شد و کاربران می توانند در امنیت کامل به برقراری تماس صوتی با سایر کاربران بپردازند.

اهمیت تلگرام برای کسب و کارها

بدون شک برقراری ارتباط مفید و سازنده با مشتریان یکی از مهم ترین راه های توسعه و موفقیت یک کسب و کار محسوب می شود. در گذشته این ارتباط از طریق ابزارهای ارتباطی سنتی همچون تلویزیون، روزنامه، مجله، رادیو و … با جامعه هدف برقرار می شد. روش هایی که در کنار هزینه های بسیار بالا، معایب زیادی داشتند. از جمله اینکه هر کسی از عهده انجام آن بر نمی آمد، چنین ارتباطی یک طرفه بوده و مشتری امکان رساندن صدای خود به گوش صاحبان کسب و کارها را نداشت، گستردگی و غیر هدفمند بودن این تبلیغات باعث می شد بخش زیادی از هزینه ها تلف شود و … .
با ظهور شبکه های اجتماعی تحولی اساسی در زمینه ارتباط کسب و کارها با مشتریان به وجود آمد. این شبکه ها با جذب مخاطبان بسیار، توانستند جایگاه بسیار پررنگی را در زندگی افراد پیدا کنند. از سوی دیگر کسب و کارهای مختلف نیز فضای مناسبی را برای توسعه بیزینس و تبلیغات خود یافتند. در این فضا هر فردی بدون توجه به گستردگی کسب و کارش، با هر میزان بودجه ای می تواند با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و محصولات و یا خدمات خود را به شکل هدفمند به جامعه هدف خود عرضه کند. در میان شبکه های اجتماعی، پیام رسان تلگرام یکی از بهترین بسترها برای تبلیغات و فعالیت کسب و کارها می باشد.